Jak przenikają przez skórę preparaty trychologiczne?

Przenikanie preparatów trychologicznych

Wielu klientów zastanawia się czy kuracje trychologiczne mają sens i czy mogą spodziewać się jakichkolwiek efektów w trakcie i po stosowaniu preparatów trychologicznych.
Stąd temat na dzisiejszy post. Chcę upewnić, ciągle niedowierzające osoby, że odpowiednie dobranie sprawdzonych produktów trychologicznych może przynieść fenomenalne efekty. Wszystko zależy od przygotowania skóry, rodzaju wprowadzanej substancji i wiedzy trychologa.

Naturalne drogi transportu przezskórnego:

1. Transdermalna – przezkomórkowa – możliwa dla bardzo małych cząsteczek typu hydrofilowego po wcześniejszym uwodnieniu keratynocytów warstwy rogowej naskórka.

2. Transepidermalna – międzykomórkowa – to wniknie substancji przez warstwę cementu międzykomórkowego. Przejście to musi być uprzedzone rozluźnieniem połączeń lipidowych między komórkami. Tą drogą przechodzą jedynie cząsteczki amfifilowe i liofilowe.

3. Transfolikularna – droga przez przydatkowa – przenikanie przez przydatki polega głównie na wykorzystaniu mieszków włosowych, gruczołów łojowych i głębokich wpukleń. Właśnie ta droga umożliwia dotarcie substancji aktywnych, aż do warstwy siateczkowej skóry.

Skóra głowy

Na skórze głowy znajduje się 100 -140 tys włosów. Dzięki równie dużej ilości mieszków włosowych aplikacja substancji trychologiczych jest wysoce skuteczna i wystarczająca do osiągnięcia zamierzonego celu terapeutycznego danego schorzenia. Produkty trychologiczne typu ampułki muszą jednak spełniać jeden warunek – nie mogą w swoim składzie zawierać wiele substancji liofilowych, ponieważ zostaną one z powrotem przetransportowane na zewnątrz skóry przez gruczoły łojowe.

Przedstawione powyżej możliwości przenikania występują fizjologicznie, ale istnieje również wiele sposobów na poprawę lub zwiększenie ilości wchłaniania substancji czynnych przez skórę za pomocą urządzeń lub substancji chemicznych o odpowiednich właściwościach.

 

Techniki produkcyjne wykorzystywane w celu zwiększenia przezskórnej penetracji substancji:

-wykorzystanie składników, które zwiększają przekrwienie skóry
– wykorzystanie właściwości fizyczno- chemicznych substancji,
– zwiększenie nawodnienia skóry przez intensywne nawilżenie,
– zastosowanie promotorów przejścia przez skórnego.

 

Sposoby zwiększania penetracji aplikowanych preparatów:

– Jonoforeza / galwanizacja – użycie pola elektromagnetycznego o małym napięciu, które przenosi małocząsteczkowe substancje w głąb skóry.
– Sonoforeza – ultradźwiękowe wtłaczanie substancji aktywnych.
– Elektroporacja (mezoterapia bezigłowa) – krótkie impulsy prądu umożliwiające przenoszenie dużych cząsteczek substancji aktywnych w skórę
– mikroporacja – wprowadzanie substancji aktywnych poprzedzone mikrona kłuciami skóry za pomocą rollera lub derma pena.

Wykorzystanie tego typu możliwości zwiększa powodzenie kuracji trychologicznej – w przypadku borykania się z problemem dotyczącym skóry głowy lub włosów nie warto samemu na ślepo poszukiwać odpowiednich rozwiązań. Najlepiej oddać się w ręce dobrego trychologa, który stworzy właściwą kurację dzięki której włosom i skórze głowy nie będzie nigdy więcej niczego brakowało.