Fizjologia włosa

schemat budowy skóry głowy i włosów
Jakie cechy posiadają włosy ? – Fizjologia włosa

A co wiemy o łodydze włosa jako martwej strukturze wytworzonej przez nasz organizm? Jakie są jej właściwości?

Podstawową ich  cechą jest sorpcyjność – włosy pochłaniają wilgoć, zapach i wszystko co jest w stanie przeniknąć przez  ich strukturę. Najlepiej penetrują w nią mało cząsteczkowe substancje, które mają duże powinowactwo do keratyny.

Na samą sorpcyjność włosa ma wpływ wiele czynników.

Jednym z nich jest temperatura – stąd zbawienny wpływ:  micro mistu, ciepła i pary wodnej  w połączeniu z substancjami aktywnymi na łodygę. Wiek włosa, a co za tym idzie również stopień jego zniszczenia także zwiększa powinowactwo do przenikania różnych substancji w jego wnętrze.

Kolejnym z czynników jest odczyn pH.  Nadają go głównie produkty używane do codziennej pielęgnacji.  Odczyn kwaśny powoduje zamknięcie łusek, a odczyn zasadowy ich otwarcie – stąd chociażby farby do włosów produkowane są głównie na bazie amoniaku – substancji mającej silnie zasadowe pH.

Innymi cechami włosów są higroskopijność czyli pochłanianie wody z powietrza i kapilarność.

Włos zdrowy powinien posiadać około 10% wody. Im bardziej zniszczony włos tym więcej pochłania wody ale też więcej jej traci np. podczas suszenia i modelowania.

Włosy cechują się również dużą odpornością na zerwanie i rozciągliwością mechaniczną . Pojedynczy włos jest w stanie utrzymać ciężar około 50 gram i zwiększyć swoją długość pod wpływem mechanicznego rozciągania  o 10%.