Analiza struktury włosa

Struktura włosa

Podstawowe elementy, z których zbudowany jest włos to: korzeń (cebulka) i trzon ( łodyga).

Cebulka włosowa znajduje się w skórze, wyrasta dokładnie z wnętrzna mieszka włosowego.

20151111_214926

budowa włosa

Korzeń włosa  to: pochewka wewnętrzna, pochewka zewnętrzna i torebka włosa.

Pochewka wewnętrzna składa się kolejno z 3 warstw:

– wewnętrznej powłoczki pochewki – zbudowanej z jednej warstwy komórek, które podczas różnicowania ulegają procesowi keratynizacji;

– warstwy Huxleya –na którą składa się około 4 rzędów  wielobocznych komórek całkowicie wypełnionych ziarnistościami trychochialiny, które ulegają całkowitemu zrogowaceniu dokładnie w połowie mieszka włosowego;

-warstwy Henlego –czyli  pojedynczej warstwy komórek nabłonkowych .

Pochewka zewnętrzna to najprościej mówiąc warstwa naskórkowa, która zagłębia się w skórę właściwą w mieszku włosowym. Posiada dwie warstwy: podstawną oraz kolczystą. Pochewka zewnętrzna tworzy ścianę mieszka włosowego, w której znajdują się komórki macierzyste włosa.

Nieodłącznym elementem zewnętrznej pochewki włosa jest gruczoł łojowy mający ujście w kanale włosa. Zewnętrzna pochewka otacza włos. Zanika zaraz powyżej brodawki włosa.

Kolejnym ważnym elementem jest torebka włosa. Składa się z błony szklistej, warstwy włókien okrężnych i podłużnych.

Błona szklista oddziela część wewnętrzną od środkowej czyli znajduje się między cebulką a brodawką włosa, a warstwa włóknista składa się w większości  z włókien kolagenowych, sprężystych i naczyń krwionośnych.

Mieszek włosowy

Teraz słów kilka o mieszku włosowym. Mieszek posiada kolbowaty kształt oraz wklęsłą część dolną – brodawkę włosa, na której powierzchni znajdują się komórki macierzyste włosa.

Mieszek składa się z części dolnej i górnej.

Dolna część to strefa wzrostu włosa – z niej powstają nowe włosy. Górna część to strefa keratynizacji, która tworzy tzw. lejek widoczny na przykład w badaniu mikrokamerą trychologiczną.

przekrój poprzeczny łodygi włosa

przekrój poprzeczny łodygi włosa

Czas na trochę informacji odnośnie łodygi włosa. Jest to część martwa włosa zbudowana z twardej keratyny. Łodygę dzielimy na 3 części: nasadę, część środkową oraz końcówkę włosa. Warstwa zewnętrzna włosa to tzw. osłonka czyli zrogowaciała keratyna. Kora znajduje się wewnątrz włosa, posiada włóknistą strukturę i otacza rdzeń – centrum włosa, wypełnione powietrzem, które spełnia funkcję termoizolacyjną.

To zaledwie zarys informacji jaki posiadamy na temat obszernej wiedzy o strukturze i budowie włosa. Jak widać jest tego naprawdę sporo.