Zabiegi trychologiczne – mezoterapia owłosionej skóry głowy

Zabieg trychologiczny – mezoterapia skóry głowy

Mezoterapia to miejscowy zabieg medyczny polegający na wprowadzaniu różnymi metodami substancji aktywnych (odżywczych, leczniczych, regenerujących) wprost do obszaru skóry właściwej.

Zawsze trzeba pamiętać, że ilość przeprowadzonych zabiegów niezależnie od metodyki zależy indywidualnie od stanu początkowego owłosionej skóry głowy oraz od potrzeb klienta.

Najmniej inwazyjną spośród wszystkich jej rodzajów jest mezoterapia bezigłowa. Metoda ta polega na wprowadzaniu niskocząsteczkowych substancji w głąb skóry za pomocą wytwarzanego przez urządzenie zjawiska elektroporacji czyli otwarcia kanałów porowych skóry poprzez działanie na jej powierzchnię impulsu elektrycznego. Przenikanie substancji aktywnych do skóry właściwej jest w czasie tego procesu bardzo wysokie. Mikropory zostają otwarte przez kilkadziesiąt sekund po czym samoistnie się zamykają.

mezo

Mezoterapia bezigłowa bardzo dobrze sprawdza się na skórze twarzy. Niestety na skórze owłosionej głowy elektroporację i przenikanie substancji aktywnych utrudniają mieszki włosowe.

Kolejną i jedną z bardzo lubianych odmian mezoterapii jest mezoterapia mikroigłowa. Polega ona na robieniu w skórze bardzo dużej ilości mikronakłuć, które zwiększają przepuszczalność naskórka. Substancje aktywne użyte podczas takiego zabiegu podane na powierzchnię naskórka przenikają bezpośrednio do skóry właściwej. Co ważne sam proces nakłuwania pobudza skórę do regeneracji iprzyczynia się do poprawy stanu włosów.

Mikronakłucia można wykonywać za pomocą dermarollera lub dermapena. Obydwa urządzenia są wyposażone w kilkadziesiąt mikroigiełek, które wkłuwają się w skórę i ułatwiają penetrację mezokoktaili.

roller do mezoterapii mikroigłowej

roller do mezoterapii mikroigłowej

Dermapen-3-Medical-reflection

urządzenie dermapen

Najbardziej inwazyjną metodą podawania substancji aktywnych jest mezoterapia igłowa. Podczas zabiegu wkłuwamy się bezpośrednio odpowiednią długością igły aż do skóry właściwej i tam bezpośrednio podajemy za pomocą wstrzyknięcia substancję aktywną. Mezoterapię igłową możemy przeprowadzać przy pomocy igły i strzykawki oraz mezopistoletu. Mezopistolet to urządzenie, które automatycznie ustawia długość igieł oraz wprowadza odpowiednią dawkę substancji aktywnej w głąb skóry.

Zabieg ten poprawia stan skóry głowy dotkniętej łysieniem androgenowym oraz łysieniem plackowatym.

W tym przypadku substancjami użytymi do zabiegu mogą być preparaty zewnątrzpochodne: odżywcze, regenerujące lub lecznicze. Preparatem wewnątrzpochodnym i autologicznym dającym świetne efekty lecznicze jest osocze bogato płytkowe pozyskiwane z krwi danego pacjenta.

pistolet do mezoterapii igłowej

pistolet do mezoterapii igłowej

Przed rozpoczęciem każdej mezoterapii trzeba przeprowadzić wywiad w kierunku wykluczenia przeciwwskazania. Do głównych czynnik dyskwalifikujących przeprowadzenie zabiegu należą: ciąża, epilepsja, przebyte nowotwory, skłonność do powstawania bliznowców, opryszczka oraz wszelkiego rodzaju otwarte rany i przewlekłe stany zapalne owłosionej skóry głowy.

Należy pamiętać że mezoterapia to wysoce skuteczna metoda terapii osłabionych i wypadających włosów. Efektami kuracji są: zahamowanie wypadania włosów, wydłużenie fazy wzrostowej włosa oraz porost nowych włosów.