Łysienie androgenowe – największa zmora wielu mężczyzn

Łysienie jest niegroźnym lecz uciążliwym schorzeniem dotyczącym skóry głowy.

Zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet może spowodować obniżenie poziomu samooceny, a w konsekwencji zamknięcie się na otaczające środowisko lub depresję.

Przyczyn łysienia androgenowego jest wiele, do głównych zalicza się: czynniki genetyczne – łysienie u  krewnych I i II stopnia, stres i wszelkiego rodzaju nerwice, oraz nadmierna produkcja hormonów męskich.

Łysienie jest następstwem skrócenia fazy anangenowej( wzrostu włosa), a wydłużenia fazy telogenowej (spoczynku włosa obumarłego) i kenogenowej (spoczynku włosa, który ma wejść w fazę wzrostu).

Łysienie androgenowe

Androgeny są metabolizowane przez enzym 5-α reduktazę znajdujący się w mieszkach włosowych do dihydroksytestosteronu. Niestety DHT w dużych ilościach działa w sposób niszczycielski na mieszki włosowe przez spowolnienie powstawania mRNA w jądrach ich komórek . Przez jego obecność dochodzi do miniaturyzacji mieszka włosowego i powstawania włosów zanikowych co z kolei prowadzi do trwałej utraty owłosienia.

Pierwsze symptomy tego schorzenia można zaobserwować kiedy dochodzi do utraty włosów w okolicy kątów czołowych (czyli gdy powstają tzw. zakola) jak również na czubku głowy, ponieważ w tych miejscach enzym 5αreduktaza reaguje na androgeny najmocniej.

Leczenie doustne opiera się na zmiejszeniu aktywności 5αreduktazy przez stosowanie tzw. inhibitorów reduktazy. Do preparatów tego typu zalicza się:

Finasteryd – zawarty w preparatach tj. „ Propecia”, „ Proscar”

propecia Proscar-5-mg-2

Dutasteryd – „Avodart”

avodart

Preparaty te dostępne tylko na receptę przepisywane są w przypadkach rozpoczęcia doustnego leczenia łysienia androgenowego w celu zatrzymania wypadania włosów oraz do leczenia łagodnego  rozrostu gruczołu krokowego.

Należy wiedzieć, że ich głównym działaniem niepożądanym jest zmniejszenie libido. Oprócz tego mogą występować takie objawy jak złe samopoczucie lub wysypka i świąd skóry.

W celu osiągnięcia jak najlepszych wyników domowej terapii trychologicznej należy po zauważeniu pierwszych zmian jak najszybciej zgłosić się do gabinetu trychologicznego.

Trycholog kosmetyczny oceni postęp procesu łysienia dzięki skali Norwooda – Hamiltona oraz zaleci odpowiednią kurację trychologiczną.

Najnowsze badania naukowe dowodzą że bardzo dobrymi preparatami stosowanymi zewnętrznie są substancje aktywne pochodzenia roślinnego np. fitosterol z palmy sabalowej hamujący działanie 5αreduktazy w połączeniu z  melatoniną, która  w dużej dawce ma silne działanie regenerujące i wznawiające odrost włosów.

IMG_0994 IMG_1000-2

Substancje te zawarte są w kuracji KENOGEN stosowanej u mężczyzn dotkniętych łysieniem androgenowym.

W skład kuracji wchodzi szampon oraz serum w ampułkach.

Głównymi składnikami aktywnymi tych kosmeceutyków są:

Fitosterol z palmy sabalowej, wyciąg  z drzewa kiełbasianego, miłorzębu japońskiego, szałwii, cynamonu, oraz melatonina w dawce 100 mg – szampon oraz 500 mg ampułki.

Szampon stosuje się codziennie.

Serum w ampułkach stosuje się na  umyte uprzednio szamponem KENOGEN włosy codziennie przez 2 tygodnie, następnie 2 razy w tygodniu.

Serum należy dokładne wsmarować w skórę i pozostawić do wyschnięcia.

Preparaty te ze względu na zawarte w nich duże dawki melatoniny należy stosować wieczorem około 30 minut przed snem.