Analiza pierwiastkowa włosów

Na niedobór pierwiastków w organizmie wpływa wiele czynników:

– nieodpowiednia dieta

– przewlekła antybiotykoterapia

– doustna antykoncepcja

– leki psychoaktywne w tym leki uspokające i nasenne.

Ludzkie włosy zalicza się do tak zwanych biomonitorów nieinwazyjnych. Dzięki ich badaniu można określić zanieczyszczenie środowiska zewnętrznego jak i nadmiar lub niedobór pierwiastków znajdujących się w organizmie.

Włosy są materiałem wysoko zmineralizowanym, a ich badanie sprawdza chroniczny i długoterminowy stan organizmu.

Analiza pierwiastkowa włosów

To technika sprawdzająca zwyczaje dietetyczne oraz jakość środowiska życiowego lub zawodowego osoby , u której wykonywane jest badanie. Sam wynik jest klarownym obrazem wszelkich zaburzeń ilościowej zawartości mikro i makroelementów. W opisie testu można spotkać oprócz niedoboru pierwiastków śladowych i nadmiaru pierwiastków toksycznych także nadmierną ilość pierwiastków odżywczych
(podstawowych), która przy normalnej, stabilnej diecie świadczy o zaburzeniach w procesie wchłaniania. Polega to głównie na tym, że organizm zamiast dostarczać mikro lub makroelementy w odpowiednie miejsca w organizmie gromadzi je w tkankach zewnętrznych np. w łodydze włosa.

Na zaburzenie wyniku mogą wpływać również preparaty stosowane zewnętrznie np. środki do stylizacji zawierające duże ilości krzemu, środki do farbowania z duża ilością amoniaku czy środki przeciwłupieżowe z dość wysoką zawartością cynku.

Samo badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne przy czym uznawane jest za bardzo dokładne i rzetelne. Materiałem do badań są próbki włosów ucięte od 2 do 5 cm od powierzchni skóry głowy z 6 różnch miejsc . Cały materiał powinien ważyć zaledwie 500 mg. Tak przygotowana próbka trafia do laboratorium gdzie urządzenia obsługujące specjalne techniki spektrofotometrycznej absorpcji mas badają zawartość danych pierwiastków w przygotowanej próbie.

Mimo, że na takie badanie nie można dostać jeszcze skierowania medycznego warto rozpatrzyć ewentualne jego wykonanie, ponieważ oprócz sprawdzenia ogólnego stanu organizmu możemy dowiedzieć się czy nasz organizm nie jest podatny na powstawanie nowotworów lub innych chorób przewlekłych.

contraa_na_strone